W 2023r. w grudniowym wydaniu biuletynu pisaliśmy Państwu o naszych planach, przedsięwzięciach i wyzwaniach jakie stoją przed każdym zarządem spółdzielni, który ma za zadanie dbać i czuwać nad sprawnym funkcjonowaniem budynków i nieruchomości. Nasza Spółdzielnia kontynuuje prace związane z termomodernizacją budynków. To przedsięwzięcie, rozpoczęte wiele lat temu, przynosi widoczne korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska. Kolejne bloki objęte termomodernizacją stają się bardziej energooszczędne, a ich estetyka zyskuje nowy blask. W dobie rosnących kosztów energii i zmian klimatycznych, inwestowanie w termomodernizację staje się nie tylko korzystne ekonomicznie, ale także niezbędne z punktu widzenia ochrony środowiska.
W 2024 roku, 3 budynki z Osiedla Piłsudskiego zostały poddane termomodernizacji. Mowa tutaj o budynkach przy ul. Niepodległości 11 i 24, oraz Niepodległości 22. Warto wspomnieć, że remont tych budynków przeprowadzono w szerszym zakresie, aniżeli miało to miejsce do tej pory. Oprócz docieplenia ścian zewnętrznych w tym piwnic wraz z pracami wymaganymi audytem, m.in. wykonano remont strefy wejść, naprawę płyt balkonowych, wymianę pokrycia dachów, wymianę pionów kanalizacji deszczowej, malowanie klatek schodowych, przywrócono wentylację mechaniczną, zamontowano (na podstawie dokumentacji projektowej z rzeczoznawcą ppoż.) przeciwpożarowy wyłącznik prądu, wymieniono instalację odgromową, . Wspomniany zakres (poza dociepleniem ścian zewnętrznych) wykonano również na budynku przy ul. Niepodległości 20.
Realizacja tak szerokiego zakresu prac pozwoli na wieloletnie użytkowanie budynku bez większych nakładów na remonty. Prace są finansowane z kredytu z premią remontową Banku Gospodarstwa Krajowego (dotacja w wysokości 25% wartość wszystkich robót, a nie tylko prac związanych z termomodernizacją budynku) oraz środków własnych funduszu remontowego. Wcześniejsze realizacje prac dociepleniowych – mimo całego szeregu uciążliwości związanych z placem budowy nierzadko obejmowały jedynie ocieplenie ścian zewnętrznych. Dzisiaj te budynki wymagają dalszych remontów. Największym wyzwaniem są wejścia do budynków, remonty dachów, oraz wymagające malowania klatki schodowe.
Kolejnymi budynkami, na których będą realizowane prace termomodernizacyjne z kredytu z premią remontową BGK- są budynki przy ul. Ogrodowej 10, 14, 16, 18 i Jaśminowej 1-3 i 5-7-9. Wykonawcom zostały przekazane fronty robót i te prace, które można było wykonać jeszcze w 2024r. zostały wykonane (przy ul. Ogrodowej 16 – remont dachu, przy Jaśminowej 5-7-9 – docieplenie stropodachu). Kolejne roboty na tych nieruchomościach w okresie zimowym będą obejmowały prace wewnątrz budynków. Następnymi budynkami w których został rozpoczęty proces przygotowawczy do termomodernizacji są budynki przy ul. Pola 2-6 Pola 8-12. W listopadzie został ogłoszony przetarg na wykonawstwo z terminem realizacji od kwietnia do października 2025r. Finansowanie tego przedsięwzięcia nastąpi w ramach pożyczki z WFOŚiGW, co z kolei umożliwi otrzymanie umorzenia pożyczek zaciągniętych na wcześniejsze prace termomodernizacyjne na nieruchomościach nr 1, 2, 15, 19. Równolegle 12 grudnia zostały złożone wnioski o dofinansowanie z programu FENIX w ramach poprawy efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych przy ul. Spółdzielczej 20, Grodzieckiej 62-64 oraz Dziekana 3 i 4.
W 2025r. planujemy wykonanie kolejnych zadań w tym zakresie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na niektórych budynkach będzie konieczne zastosowanie tzw. podwójnego finansowania tzn. środki z KPO obejmą premię termomodernizacyjną z opcją grantu termomodernizacyjnego (prace związane z ociepleniem budynków, wymianą okien i drzwi ewentualnie modernizacją systemów grzewczych). Natomiast dodatkowo w celu dalszej poprawy efektywności energetycznej planujemy wykonać roboty dodatkowe np. docieplenia stropodachów i piwnic, plus pozostałe prace remontowe (klatki schodowe, strefy wejść, zabezpieczenia ppoż. czy wymiana wind). Dla budynków przy ul. Spółdzielczej i Grodzieckiej, projekty budowlane zostały zrealizowanie w ramach programu ELENA. Możliwości uzyskania wsparcia finansowego mimo, że brzmią obiecująco, warto spojrzeć na te programy z rozwagą – gdyż nie zawsze oznaczają one natychmiastowy zwrot kosztów. Kluczowe jest podejście ze świadomością, że oszczędności i korzyści środowiskowe są najczęściej widoczne dopiero w dłuższej perspektywie.